مقالات برتر
نويسندگان

سلام. سال نو مبارک. در این وبلاگ قصد دارم به مقاله های اجتماعی و روانشناسی روز جهان بپردازم که بعضا تعدادی از اونها ترجمه خودم است. ضمن اینکه در لابلای مطالب به معرفی مراکز و موسساتی که ویژگی های قابل توجه دارند هم اشاره ای خواهم کرد. که یکی از اونها موسسه نفیس ماندگار بود که در پست قبلی اشاره کردم. امیدوارم از مطالب وبلاگ من هم لذت کافی رو ببرید. بی صبرانه منتظر نظرات و  پیشنهادات شما عزیزان هستم.

 

[ ۱۳٩٠/۱/۱٦ ] [ ۳:٥۳ ‎ب.ظ ] [ ]

برای دیدن این ساعت جالب بر روی لینک زیر کلیک کنید

 

 

[ ۱۳٩٠/۱/۱٤ ] [ ۱:٠۸ ‎ب.ظ ] [ ]

۱۶ روش برای افزایش مهارت زبان بدن

 

افزایش مهارت زبان بدن شما می تواند تفاوت چشمگیری در مهارت های مردمی، جذابیت و خلق و خوی کلی شما بوجود آورد.

در مورد چگونگی بکارگیری زبان بدنتان راه کار خاصی وجود ندارد. آنچه که شما انجام می دهید ممکن است به تعداد زیادی روش مورد تفسیر واقع شود. در عین حالی که به محیط و مخاطب شما نیز بستگی دارد.

احتمالا شما زمانی که با رئیس تان در حال صحبت کردن هستید در مقایسه با وقتی که با فرد مورد علاقه تان صحبت می کنید قصد دارید که از زبان بدنتان به طرز متفاوتی استفاده کنید.

روش های زیر، تعدادی از تفسیرات رایج از زبان بدن و اغلب روش های تاثیرگذارتر است جهت ارتباط برقرار کردن با جسم شما.

در ابتدا برای تغییر زبان بدن باید نسبت به آن هوشیار باشید. به طرز نشستن ، ایستادن و چگونگی بکارگیری دستها و پاهایتا و آنچه که در حین مکالمه با فردی انجام می دهید دقت داشته باشید.

ممکن است نیاز به تمرین در برابر آینه داشته باشید که شاید در وهله اول این کار به نظر احمقانه بیاید ولی کسی شما را نخواهد دید. تمرین فوق به شما بازخورد مناسبی در مورد اینکه چگونه در مقابل دیگر اشخاص به نظر می‌رسید، خواهد داد. هم چنین به شما این امکان را می دهد تا کمی قبل از رفتن به دنیای بیرون تمرینی داشته باشید.

روش دیگر این است که چشمانتان را ببندید و چگونگی ایستادن و نشستن را تصور کنید تا حس اطمینان، صراحت، تمدد اعصاب یا هر آنچه که شما برای گفتگو به آن نیازمندید در شما بوجود آید. همانند همان مدل (که در ذهن خود ساخته اید) خودتان را در حال حرکت مشاهده کرده و سپس در محیط بیرون آن را اجرا کنید.

همچنین شاید بخواهید دوستان، ستارگان سینما یا دیگر افرادی را که فکر می کنید از زبان بدن مناسبی استفاده می‌کنند، مشاهده کنید. آنچه را که آن ها انجام می دهند و شما بکار نمی برید، ببینید. از افراد مختلف آنچه را که می پسندید، کسب کنید و برای بکارگیری آنچه که از آنان آموخته اید تلاش کنید.

تعدادی از این حالت ها ممکن است طوری به نظر برسد که انگار شما آن ها را تظاهر می کنید. تظاهر کنید تا زمانی که بتوانید آنها را به دست بیاورید. این روش مناسبی برای یاد گرفتن مهارت های جدید است و به خاطر داشته باشید که احساسات نیز در پس آن عمل می کنند.

اگر کمی بیشتر لبخند بزنید احساس شادی بیشتری خواهید کرد. در صورتی که صاف بنشینید طبعا احساس انرژی و ابهت بیشتری خواهید نمود و اگر حرکاتتان را آهسته تر کنید احساس آرامش بیشتری به شما دست خواهد داد. در حقیقت احساسات شما باعث تقویت عادات جدیدتان خواهد شد و احساسات دور پراکنده می شود. معمولا در ابتدا ممکن است در بکارگیری زبان بدنتان مبالغه کنید. شاید در هنگام نشستنن پاهایتان به طرز خنده داری دور از هم باشد یا در تمام لحظات یک موقعیت دشوار صاف بنشینید. مهم نیست. مردم آنقدر ها که فکر می کنید شما را نگاه نمی کنند. آنها نگران مسایل شخصی خودشان هستند.

1.       پاها و دستانتان را به حالت ضربدری قرار ندهید:

احتمالا شنیده اید که نبایست دست به سینه بایستید چرا که ممکن است از شما ظاهری تدافعی یا محافظه کار ارائه دهد. این مساله در مورد پاهایتان نیز صدق می کند پس پاها و دستهایتان را بازتر قرار دهید.

2.       ارتباط چشمی داشته باشید اما خیره نشوید:

در میان افرادی که مخاطب شما هستند با همه آنها ارتباط چشمی داشته باشید تا رابطه بهتری را بوجود آورده و متوجه شوید که ایا آنها به صحبت های شما گوش می دهند یا نه؟ البته برقرار کردن بیش از حد تماس چشمی ممکن است باعث ناراحتی افراد شود. همانطور که رابطه ای فاقد آن می تواند ظاهر شما را نامطمئن جلوه دهد. اگر به این نوع ارتباط عادت نکرده اید ممکن است که در ابتدا در شما ایجاد ترس کرده و مشکل به نظر بیاید اما با ادامه دادن آن دیر یا زود به این روش عادت خواهید کرد.

3.       از بوجود آوردن مقداری فضا نهراسید.

مقداری فضا دادن به مخاطب نشانه اعتماد به نفس شماست و نشانگر این است که شما فرد راحتی هستید. به طور مثال هنگام ایستادن یا نسشتن پاهایتان را کمی با فاصله قرار دهید.

4.       عضلات شانه تان را شل کنید:

هنگامی که هیجان زده هستید راه مناسب این است که شانه هایتان را از حالت انقباض رها کنید. ممکن است که کمی به سمت جلو و بالا تکان بخورند. سعی کنید که راحت باشید و با مقداری حرکت شانه ها، عضلات آنها را شل کرده و سپس به آرامی آنهارا به حالت اولیه برگردانید.

5.       هنگامی که دیگران مشغول صحبت هستند، سرتان را به نشانه تایید تکان دهید:

هرچند دقیقه یکبار سرتان را به نشانه تایید حرکت داده تا نشان دهید که به سخنان طرف مقابل گوش می دهید. اما مواظب باشید که در انجام آن زیاده روی نکنید.

6.       خم نشوید، صاف بنشینید:

اما در یک حالت آرام، نه به صورت هیجان زده.

7.       کمی به سمت جلو متمایل شوید، البته نه خیلی زیاد:

اگر قصد دارید که علاقمندیتان را به سخنان طرف مقابل نشان دهید، به طرف او کمی متمایل شوید. در صورتی که می خواهید نشان دهید که دارای اعتماد به نفس بوده و آرامش دارید کمی به سمت عقب متمایل شوید. توجه داشته باشید که بیش از حد به جلو خم نشوید چراکه ممکن است شما را مایوس و نیازمند برای جلب نظر دیگران نشان دهد. همین طور متمایل شدن به عقب بیش از اندازه ممکن است از شما ظاهری مغرور و سرد جلوه دهد.

8.       لبخند بزنید

شاد باشید و خیلی خودتان را جدی نگیرید. کمی آرام باشید و هنگامی که فردی مطلب خنده داری بیان می کند لبخند بزنید. اگر شما شخص مثبت اندیشی به نظر برسید مردم برای شنیدن صحبت های شما تمایل زیادی نشان خواهند داد. در عین حال اولین نفری نباشید که به لطیفه های خودتان می خندید که ممکن است شما را دستپاچه یا نیازمند جلوه دهد. هنگامی که به شخصی معرفی می شوید لبخندی هم بر لب داشته باشید. اما نه آن طور که لبخند روی صورت شما تصنعی باشد. این باعث می شود که از شما ظاهری ریاکارانه بسازد.

9.      

 به به   صورتتان دست نزنید:

این حالت ممکن است موجب شود که دستپاچه به نظر برسید و برای مخاطبانتان ایجاد حواس پرتی می کند.

10.   سرتان را بالا نگه دارید:

چشمانتان را به زمین ندوزید. این حالت باعث می شود که شما نا مطمئن یا کمی ناکام جلوه کنید. سر خود را به سمت بالا و صاف قرار داده و چشمهایتان را در مقابل افق نکه دارید.

11.   حرکاتتان را کمی آرامتر کنید:

این نکته به چند دلیل حائز اهمیت است. آهسته تر راه رفتن نه تنها موجب می شود شما آرامتر و مطمئن تر به نظر برسید، که باعث آن خواهد شد احساس تنش کمتری نیز داشته باشید. اگر فردی شما را مخاطب قرار داد، گردنتان را به طور ناگهانی به سمت او برنگردانید. در عوض با حرکتی آهسته تر گردنتان را به سمت او حرکت دهید.

12.   بی قراری نکنید:

از حرکاتی که نشانه بیقراری شما هستند یا تیک های عصبی تان نظیر تکان دادن پاها یا با سرعت ضربه زدن انگشتان دست به میز بپرهیزید، به ترتیب آن ها را کنار گذاشته یا به نوعی شکل آن را تغییر دهید. این باعث می شود هنگامی که شما قصد دارید مطلبی را به شخصی برسانید عصبی و بی قرار جلوه کنید. در تمام موقعیت‌ها حرکاتتان را از بی نظمی رها کنید. سعی کنید آرام باشید و حرکاتتان را کندتر کرده و بر روی آنها تمرکز کنید.

13.   از دستانتان با اطمینان بیشتری استفاده کنید:

بجای حرکت های عصبی توسط دستانتان یا دست کشیدن روی صورتتان ، از آنها برای بوجود آوردن ارتباط با آنچه که قصد بیان آن را دارید استفاده کنید. دستانتان را جهت شرح موضوعی یا بیان اهمیت نکته ای که تلاش می کنید تا آن را ارائه دهید بکار ببرید. اما توجه به این نکته ضروری است که استفاده بیش از حد از دست ها ممکن است باعث حواس پرتی شود. همچینین طوری دست ها را حرکت ندهید که غیرقابل کنترل به نظر برسد.

14.    به فاصله خیلی نزدیک نایستید:

یکی از مواردی که آموخته ایم این است که هنگامی که شخصی با یک گوینده با فاصله کم مواجه می شود، احساس خوشایندی ندارد . اجازه دهید که افراد حریم خصوصی شان را داشته باشند . به حریم شخصی دیگران وارد نشوید.

15.   انعکاس

اغلب هنگامی که شما روابط خوبی با یک فرد دارید و هر دوی شما دارای یک وابستگی به یکدیگر هستید، ناخودآگاه شروع به انعکاس رفتارهای یکدیگر می کنید. بدین معنی که شما کمی از زبان بدن شخص مقابلتان را عینا تکرار می کنید. اگر آن فرد به سمت جلو متمایل شود شما نیز احتمالا به جلو خم می شوید. در صورتی که او دستهایش را روی پاهایش قرار دهد ممکن است شما مشابه او رفتار کنید. دقت داشته باشید که فورا عکس العمل نشان ندهید و هر تغییری که در زبان بدن او بوجود آمد را منعکس نکنید. به این ترتیب حس نزدیکی بوجود خواهد آمد.

16.   نگرش مثبت داشته باشید:

آخرین نکته از حیث ترتیب، این است که دیدگاهی راحت، باز و مثبت داشته باشید. آنچه شما احساس می کنید بر روی زبان بدنتان جاری می شود و می تواند باعث تفاوت عمده ای شود. شما قادر خواهید بود که زبان بدنتان را تغییر دهید اما این نیز همانند تمامی عادت های جدید زمان بر است. خصوصا اگر شما روزهای زیادی را به نگاه کردن به سمت پایین صرف کرده بودید ممکن است مواردی نظیر بالا نگه داشتن سرتان زمان زیادی ببرد تا صحیح شود. در ضمن اگر یکباره برای تغییر دادن بسیاری از موارد تلاش کنید ممکن است گیج کننده و طاقت فرسا بشود.

یکی دو نمونه از این روش های زبان بدن را انتخاب کرده و هر روز به مدت 3 تا 4 هفته بر روی تمرین کنید. از آن به بعد آن موارد می بایست در عادات جدید شما و مواردی که شما حتی بدون فکر کردن قادر به انجام آن هستید ایجاد شود.

در غیر این صورت تا زمانی که آنها جزیی از عادات شما شوند، به تمرین ادامه دهید. سپس دو مورد دیگر که علاقه دارید تا تغییرشان دهید را انتخاب کرده و بر روی آن ها تمرین کنید.

نویسنده : هنریک ادبرگ

مترجم:الهام سادات میریانی

منبع www.positivityblog.com :

 

[ ۱۳٩٠/۱/۱٢ ] [ ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ ] [ ]

 10 روش جهت افزایش مهارت های تفکر کودکان

1-    سوال پرسیدن را در کودک تقویت کنید:

لازم نیست به هر سوال فرزندتان پاسخ دهید، در عوض از آنها بپرسید که چگونه فکر می کنند . پرسیدن سوال باعث بوجود آمدن مکالمه بین شما و کودک می شود.

2-    انتقاد نکنید:

انتقاد باعث کم شدن اعتماد به نفس می شود. هنگامی که کودکان مورد انتقاد قرار می گیرند، احساس شکست کرده و فکر می کنند که والدین خود را ناامید کرده اند.

روش های متناوبی برای حل کردن مشکلات پیدا کنید. زمانی که کودک احساس کند که والدینش پشتیبان او نیستند ممکن است ارتباط خود را با آنها کمرنگ کند.

3-    به عقاید کودک احترام بگذارید:

زمانی می رسد که احساس می کنید فرزندتان همراه شما نیست. علیرغم اینکه احترام گذاشتن به عقاید کودکان گاهی مشکل به نظر می رسد یک روش مناسب و خوب آن است که به فرزندتان اجازه بیان نظرات شخصی اش را بدهید.

کودکانی که اعتماد به نفس لازم را در بیان عقاید خود دارند احتمال کمتری در منحرف شدن به سمت بزهکاری و یا تسلیم شدن در برابر تاثیرات همسالان خود دارند.

4-    به کودک خود تنوع پذیری را بیاموزید:

کودک خود را تشویق کنید تا در مورد فرهنگ ها و رسوم مختلف مطلب بیاموزد. کودکی که دارای تربیت خوب است می تواند ارزش های دیگران را درک کرده و به آنها احترام بگذارد.

5-    به کودک بیاموزید که مرزهای شخصی خود را بشناسد:

کودکان نیازمند آن هستند که حریم شخصی خود را داشته باشند تابتوانند به حریم شخصی دیگران نیز احترام بگذارند. به فرزند خود کمک کنید  تا مرزهای شخصی شان را بنا کنند و اصرار بورزید تا آنها با همسالان خود اجرا کنند.

6-    یک محیط مناسب برای آنها مهیا کنید:

کودکان در محیط های که می دانند که مورد عشق و احترام واقع می شوند، پیشرفت می کنند. هر روز به آنها یادآوری کنید که آنها را دوست دارید و حمایتشان می کنید.

7-    فرآیند تفکر کودکتان را درک کنید:

جهت حمایت کودکتان در محیط مدرسه، باید به روش های آموزشی فرزندتان آگاه باشید. آیا او خلاق است؟ آیا منطقی است؟ آیا استعداد موسیقی دارد؟ درون گرا یا برون گرا است؟

8-    اجازه دهید که برای خودشان فکر کنند:

اندیشیدن مستقل را تشویق کنید. به کودک خود در مواردی که به آنها اختصاص دارد اجازه تصمیم گیری بدهید.

بهتر است برای تصمیم گیری آنها فرصت و فضای کافی را بدهید اما زمانی که طرح های آنها نتیجه مناسبی نمی دهد در کنار آنها باشید.

9-    به آنها مهارت های مدیریت استرس را آموزش دهید:

کمک کنید که فرزندتان با استرس خود کنار بیاید. تلاش نکنید تا با دادن دستور و یا توقعات بیجا و غیرمعمول در استرس آنها مشارکت کنید.

10-                        به کودک خود بیاموزید که به غرایز خود اعتماد کنند:

به منظور موفقیت کودکان در زندگی آنها باید بیاموزند که چطور به تصمیمات خود اعتماد کنند. فرزند شما می بایست در اعتماد کردن به احساسات و غرایزش اعتماد به نفس کافی داشته باشد.

کودکانی که خود را باور دارند کمتر مستعد این هستند که رفتار های ناسالم از خود بروز دهند.

مترجم: الهام سادات میریانی

منبع: articlesurfing.com

By Marie Madgala Roker

 

 

[ ۱۳٩٠/۱/۱۱ ] [ ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ ] [ ]

اسراری که امضای شما در مورد شخصیتتان بیان می کند:


امضا همانند تصویری از شخصیت شما است. آیا می دانید زمانی که نام خودتان را در مراودات شغلی یا شخصی امضا می کنید ناخودآگاه اسرار بیشتری را در مقایسه با زمانی که قصد انجام آن کار را دارید فاش می کنید.

روشی که شما حروف را کوچک یا بزرگ، کمرنگ یا پررنگ، خمیده یا زاویه دار می نویسید بینش وسیعی را در مورد شخصیت یا افکار درونی شما ارائه می دهد. نوشتن، رموز زیادی را در مورد خلق و خو و طبیعت شما آشکار می کند.

طرز امضاکردن شما  به میزان قابل توجهی بیانگر ویژگی های شخصیتی شما می باشد.

امضا تصویری است که صاحب آن قصد دارد آن را به دنیای بیرون نشان دهد و همانند کارت ویزیت یک فرد عمل می کند و نیز ابزاری است جهت بیان اینکه صاحب امضا تمایل دارد تا دنیا او را ببیند.

ویژگی های شخصیتی همانند صداقت، توانایی های ارتباطی، خلاقیت، استواری هیجانی و خودشناسی همگی به سادگی می توانند توسط تحلیل یک امضا مورد بررسی قرار گیرند.

مهارتهای اجتماعی، کمرویی و میزان اعتماد به نفس و توانایی هدف گذاری در زندگی می تواند توسط روشی که شما حروف را در هنگام امضا کردن می نویسید ، شناسایی شود.

بررسی امضا بر مبنای 7 مولفه است:

1-    اندازه امضا

2-     شیب امضا (میزان انحراف حروف در امضا)

3-     بکارگیری نام و نام خانوادگی و هم چنین اندازه نوشتن آنها

4-     خط کشیدن در زیر امضا

5-    اندازه اولین حرف در امضا

6-     قوس ها و یا خط های وارونه

7-    به کار گیری نقطه در امضا

 

 

در اینجا به متداولترین پرسش ها در مورد بررسی امضا پاسخ داده شده است:

زمانیکه امضا خوانا نیست، چه مفهومی دارد؟

امضای ناخوانا به این معنی است که افراد در هنگام خواندن آن با مشکل مواجه می شوند. امضا ناخوانا بیانگر این است که صاحب آن قصد دارد دیده شود اما ترجیح می دهد که شناخته نشده و یا مورد توجه خاص قرار نگیرد.

و یا اینکه فرد قصد دارد مسایل را خصوصی نگه دارد و هویت اصلی خودش را ناشناخته باقی گذارد.

همچنین امضا ناخوانا می تواند به این معنی باشد که صاحب امضا در عجله بوده است.

فردی که روزی چندین بار مجبور به امضا کردن است اغلب این کار را با عجله انجام می دهد و به خوانابودن امضا اهمیت نمی دهد.

معنای خط کشیدن زیر امضا چیست؟

یک خط ساده و صاف در زیر امضا نشان گر این است که صاحب امضا دارای اتکا به نفس بوده و به پیروی از قوانین و سنت ها باور دارد.

زمانی که خط زیر امضا بسیار شاخص و اندکی هم خمیده باشد بیانگر این نکته است که نویسنده علاقمند به جلب توجه از سوی دیگران است. و عموما رفتاری برای جذب کردن توجهات نشان می دهد.

خط زیگزاگی در زیر امضا بیانگر تردید داشتن رفتار صاحب امضا می باشد.

هرچه خط زیگزاگی بلندتر باشد تردید نویسنده را در مورد تواناییهای خودش بیشتر نشان می دهد.

عقب یا جلو رفتن خطوط زیگزاگی در زیر امضا اشاره به این دارد که صاحب امضا افکار مغشوشی بر حسب اینکه "بله، می توانم" یا "شاید نتوانم" را در ذهن دارد.

خطوط مواج یا اشکال لبخندگونه در زیر امضا اشاره صریحی بر رفتار شوخ طبعانه فرد دارد.

زمانی که امضا با دست خط معمول مقایسه می شود بسیار متفاوت است، این به چه معناست؟

این زمانی اتفاق می افتد که نویسنده علاقه ای برای فاش کردن همه امور در مورد خودش ندارد. زمانی که امضا همانند بقیه نوشته های نویسنده نیست به این معنا است که نویسنده قصد دارد بعضی از جنبه های شخصیت خود را پنهان کند. و در نتیجه یک هویت جدید را توسط یک امضا که به کلی متفاوت است خلق می نماید.

اندازه امضا نشانگر چه چیزی است؟

اساسا اندازه امضا بر تمایل نویسنده در مورد توجه قرارگرفتن اشاره دارد.

اگر امضا در مقایسه با نوشته بسیار بزرگ باشد نشان دهنده آن است که فرد به مورد توجه قرار گرفتن علاقه دارد.

امضا بزرگ و پررنگ به معنای این است که: "به من توجه کنید"

امضا در اندازه متوسط تمایل نویسنده به تناسب داشتن را نشان می دهد و در آخر امضا در اندازه کوچکتر بیانگر این است که فرد علاقه کمتری به جلب توجه دیگران دارد و یا اساسا علاقه ای به مورد توجه قرار گرفتن ندارد.

حال شما با چندین فن برای تحلیل یک امضا آشنا شدید. پس برای تحلیل امضای دوستان آشنایان و یا همکارانتان منتظر چه چیزی هستید؟ کافی است یک قلم و کاغذ در اختیار آنها قرار دهید و امضای آنها را بگیرید. وقت آن است که استعداد خود را در این زمینه نشان دهید.

مترجم: الهام سادات میریانی

منبع:      factodiz.com

By Ruby Samy

 

 

 


 


 


[ ۱۳٩٠/۱/۱٠ ] [ ٦:۱٢ ‎ب.ظ ] [ ]
درباره وبلاگ

امکانات وب